ANBARCIKLI KOCA MUSTAFA BATTAL

 

VATAN UĞRUNA CEPHEDEN CEPHEYİ SORMUŞ BİR KAHRAMAN GAZİ

ANBARCIKLI KOCA MUSTAFA

KOCA MUSTAFA BATTAL, BU ÜLKENİN TEMELİNE HARÇ KOYUPDA UNUTULUP GİDEN SAYISIZ İSİMSİZ KAHRAMANLARDAN BİR KAHRAMANDIR.ŞAİRİN DEDİĞİ GİBİ VATANIN GERÇEK SAHİPLERİNDEN "CEPHEDEN CEPHEYİ" SORAN BİR GAZİ MEHMETÇİKTİR. ASKERE ALINIP BİR DAHA TERHİS OLMA HAYALİ GÜTMEYEN HAYATININ EN GÜZEL YILLARINI VATAN İÇİN KAN VE BARUT KOKULARI ARASINDA GEÇİREN YARALANMIŞ ÖLMEMİŞ İNANILMAZ YOKLUKLAR İÇİNDE O CEPHE SENİN BU CEPHE BENİM DÖNÜP DURAN EN SONUN DA SAVAŞ BİTTİ HADİ GARİ DENİNCE KÖYÜNE DÖNMÜŞ YOKSUL AMA GÖNLÜ DÜNYALARA BEDEL BİR ANADOLU YİĞİDİ BİR O KADARDA ANADOLU DERVİŞİ GÖZÜ TOK BİR TÜRKLÜ'DÜR.

KOCA MUSTAFA ANBARCIK'TA 1891(1307) YILINDA DOĞMUŞ ASKERE ALINMIŞ NİCE FACİALARI YAŞADIĞI BU DEVİR KENDİNE SORULSAYDI VERECEĞİ CEVAP KISACA HİÇ UZATMADAN ŞÖYLE OLURDU:ASKERE GİTTİKTEN SONRA SEFERBERLİKTE SARIKAMIŞTA" URUS CAVIRIYLA ÇARPIŞTIK SONRA ÇANAKKALE DE SAVAŞTIK SONRA DA SAKARYA DA VURUŞTUK ARDINDAN DUMLUPINAR DA B..LU YONAN'I ÖNÜMÜZE KATIP DENİZE DÖKTÜK.

BU KADAR...TAM KOCA MUSTAFALIK BİR CEVAP.SARIKAMIŞ FACİASINI YAŞAYIP SAĞ KALANLARDANDIR.ÇANAKKALE'DE KENDİ DEYİMİYLE "TARASSUT MEYDANINDA" SÜNGÜ HARBİN DE SÜNGÜYLE YARALANMIŞ GAZİ OLMUŞTUR SAKARYADA ÇARPIŞMIŞ SONRA AFYON CEPHESİNDEN DENİZLİ İSTİKAMETİYLE İZMİR'E GİRENLERDEN ODUĞU HALDE ASLA BİR TEFRİKA GİBİ ANLATMAZ HARP YILLARINI ÜÇ KELİMEYLE ÖZETLEYİVERİR.SONUÇTA SAĞ SALİM BİR GAZİ OLARAK ANBARCK KÖYÜNE DÖNER AMA EV YOK HİL YOK .YOSULLUK DİZ BOYU .ANCAK ; İNANILMAZ BİR TEVEKKÜL VE ŞÜKÜR HALİ , DÜNYA MALINA DÜŞKÜNLÜK YOK .ZARZOR KIT KANAT GEÇİNİRKEN GÜNLERDEN BİR GÜN ASKERLER GELİP ONA ÜÇ ŞERİTLİ İSTİKLAL MADALYASI VERECEKLERİNİ VE BİRİKMİŞ PARASIYLA VE AYLIK MAAŞI DA OLDUĞUNU HABER VERİRLER. YOKSUL KOCA MUSTAFA BİR KAHRAMANIN NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİ ORADADA GÖSTERİR. İSTİKLAL MADALYASINI GURURLA ALIR AMA MAAŞI VE PARAYI "BEN VATANIMA PARAYLA HİZMET ETMEDİM ALLAH İÇİN HİZMET ETTİM DİYEREK REDDEDER .HALBUKİ ÇOK YOKSULDUR. AMA BÜYÜK BİR İMAN VE İTİKAT EHLİDİR.

HAYAT SERENCAMI ZORLUKLAR VE DARLIKLAR İÇİN DE 1968 SENESİNDE KÖYÜ ANBARCIK'TA BİTER.NUR İÇİNDE YATSIN .ALLAH O VE ONUN GİBİ KAHRAMANLARDAN BİNLERCE KERRE RAZI OLSUN ... MEZARLIKTAKİ MEZARININ YERİ BİLE BELLİ DEĞİLDİR.İSİMSİZ KAHRAMANLAR İSİMLİ MEZARI NE YAPACAK ÖYLE GELİP ÖYLE GİDERLER ÇÜNKÜ...