ÇELTİKÇİ SULTAN ABDULHAMİT CAMİİ

KIYMET BİLMEYENLERİN KIYMETİ BİLİNMEZ DİYE BİR ÖZ DEYİŞ VARDIR. BİZİM YAKIN TARİHİMİZİN SAYFALARINA BAKTIĞIMIZ ZAMAN, KIYMET BİLMEZLERİN İŞLEDİKLERİ FECAAT DOLU ADETA BİRER TARİHİ CİNAYET OLAN UYGULAMLARINI SIKÇA GÖRÜRÜZ.İŞTE BUNLARDAN BİRİSİ DE ÇELTİKÇİ'DE ULU HAKAN ABDULHAMİT HAN'IN YAPTIRDIĞI CAMİİ'YE REVA GÖRÜLEN ZULÜMDÜR.

BAZI KERELER VURGULADIĞIMIZ HATALI BU TESPİTİMİZİ ,ABDULHAMİT HAN'IN AZİZ HATIRASINDAN ÖZÜR DİLEYEREK BURADA GERİ ALIYORUZ ŞÖYLEKİ: BURDUR DA OSMANLIDAN KALMA TEK BİR ESER YOKTUR GÖRÜŞÜMÜZ .EVET GENEL OLARAK BAKTIĞIMIZ DA OSMANLI SALTANAT AİLESİNDEN GERÇEKTEN BİR TEK ÇİVİ ÇAKILMAMIŞTIR BURDUR'DA . BİR KİŞİ HARİÇ SULTAN 2.ABDULHAMİT ...BU TARİHİ GERÇEĞİ İLK DEFA AÇIKLAMAKTAN SON DERECE MEMNUNUZ.

EVET ÇELTİKÇİ İLÇEMİZ MERKEZİNDE KONAK MAHALLESİNDE BULUNAN ,BURDUR ANTALYA YOLUNDAN GEÇEN YOLCULARIN SÖZ KONUSU YERE GELDİKLERİNDE SOL TARAFA BAKTIKLARI ZAMAN, GÖRDÜKLERİ İLGİNÇ MİNARELİ BU KÜÇÜK GÜZEL CAMİİ' NİN ABDULHAMİT HAN TARAFINDAN 1893 TARİHİNDE YAPTILDIĞINI BU GÜN KAÇ KİŞİ BİLMEKTEDİR. DAHA KÖTÜSÜ ÇELTİKÇİ HALKINDAN KAÇ KİŞİ CAMİNİN GERÇEK BANİSİNİN SULTAN 2.ABDULHAMİT OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİR.CAMİNİN TABELASINDA "KONAK CAMİSİ 1882 " YAZMAKTADIR.BURDUR KÜLTÜR ENVANTERİ İLÇELER 2007 KİTABIN DA CAMİİNİN ADI HACI MEHMET CAMİİ OLARAK BELİRTİLMEKTEDİR(Sayf.146).

GERÇEK KİMLİĞİNİ SAKLAYARAK ADETA BİR KÖŞEDE SAKLANAN BU GÜZEL ESERİN KENDİNİ TANITMASIN DİYE DİLİ KESİLMİŞTİR.DİLİ İSE ANA KAPI ÜSTÜNE KONAN SULTAN'IN TUĞRASI VE HEMEN ALTINDA DA YER ALAN GÜZEL BİR HAT YAZIYLA TAMAMLANAN CEPHE YAZISIYDI. ANCAK HEM TUĞRA HEMDE YAZININ BU GÜN YERİNDE, YELLER ESMEKTEDİR.

 

TUĞRANIN KAZINARAK YOK EDİLDİĞİ CEPHE BÖLÜMÜ

ÇÜNKÜ; 1930 İLE 1942 YILLARI ARASINDA TÜM TÜRKİYDE ATA YADİGARI ESERLERİN ÜZERİNDE BULUNAN TUĞRA VE KİTABELER KAZINARAK SAYISIZ MEDENİYET NİŞANESİ YOK EDİLMİŞTİR. İŞTE BU CİNAYET SERİSİNDEN ÇELTİKÇİ ABDULHAMİT CAMİSİDE NASİBİNİ ALMIŞTIR.

AY YILDIZLAR ARASINDA BÜYÜK BİR İHİTİMALLE OSMANLI DEVLET ARMASI VE KİTABE YAZININ BULUNDUĞU BÖLÜMÜN GÜNÜMÜZ DEKİ HALİ.

CAMİNİN İÇ GÖRÜNÜŞÜ

BAŞKA, ACI BİR DURUM DA CAMİ İÇİNDE BULUNAN ASLINDA ÇOK GÜZEL HATLA YAZILMIŞ OLMASI MUHTEMEL "ALLAH LAFZA İ CELALİNİN -MUHAMMED VE CİHARYARİ GÜZİN YAZILARININ KADİR BİLMEZ BİRİSİ TARAFINDAN ÇOK KÖTÜ BİR YAZIYLA DEFORME EDİLMİŞ OLMASIDIR.MİHRAP ÜSTÜ YAZI İSE ESKİ HALİNİ KORUMAKTADIR.

 

 

MİHRAP ÜSTÜ YAZISI

ŞİMDİ YETKİLİLERİMİZE DÜŞEN GÖREV ,BU ATA YADİGARI ESERİN KİMLİĞİNİ GERİ VERMEK ,DİLİNE YENİDEN KAVUŞTURMAKTIR.TEZELDEN RESTORE EDİLİP TUĞRA -YAZI ASLINA UYGUN HALE GETİRİLMELİDİR. ÜSTÜMÜZ DE BÜYÜK BİR MESULİYET OLARAK GÖRDÜĞÜMÜZ BU DURUMU KAMU OYUNA DUYURURUZ. CAMİİ İLE İLGİLİ DİĞER BİLGİ VE BELGELERİ, DAHA SONRA BİR YAZIYLA ELE ALACAĞIZ .22.05.2012

HAYATİ KUZUCU