<bgsound src="ney4.wma">  

57.Alay Şehitliği Abidesi
57.ALAY EFRADI VE ALAY SANCAĞI

 

 

 

ÇANAKALE SAVAŞLARI VE BURDURLU ŞEHİTLER

Türk Milletinin millet olma yolunda  aldığı  yolun en önemli dönemeci ve zaman olarak da en kanlı dönemidir.Bu savaşlar ;yüz binlerce vatan evladının ,yağız yere  kefensiz girdiği sonra da  sessiz bir  toprak yığınını "vatan " adında mübarek  bir yer haline getirdiği , beşer gücünün üstünde  insan oğlunun yapmasının mümkün olmadığı destanlara konu olabilen olayların görüldüğü; imanlı nesillere  ancak Allahın vermiş güç ve  onun kudretiyle tecelli edebilecek muhteşem hallerin yaşandığı savaşlardır.

Çanakkale savaşlarının cereyan ettiği yerleri gezip de göz yaşlarına boğulmayan  bir insanımızın varlığını  düşünmek bile ecdada ihanettir.

Bu savaşlarda tam sayısını bilemediğiz ve hiçbir zaman da bilemeyeceğimiz kadar çok insanımız şehadet şerbetini içmiştir.

Henüz  çocuk yaşlarında; 15 yaşında 17 yaşında ,Allah için din için devlet için nicesi  kanlarıyla  kara toprakları sulamışlardır.Anadolu'dan ,Azarbaycan'a,

Bağdat'tan  Üsküb'e ,Kudüsten Kırıma kadar her yerden şehidimizin yattığı topraklardır  Çanakkale.Mesela ,Burdur Çavdır İlçesi Anbarcık Küyünden Hırca  Ömer oğullarından Mehmet'e de daha 17 yaşında iken Çanakkale de şehadet şerbetini içmek nasip olmuştur.Şehidin şehid olduğuna  şehadet edilebilecek  yegane savaşlardan birisidir Çanakkale Savaşları. Anadolu'muz da bu savaşlarda şehit vermeyen ev hemen hemen hiç yok gibidir.

Çanakkale Destanını yazan kahramanlar içinde müstesna bir yeri olan bir kahramanlar alayı vardır.

57 .Alay...

Meşhur ,efradı mermisiz kaldığından  ricat ederken ; Albay Mustafa KEMAL  tarafından durdurulup  , süngü taktırıldıktan sonra mevzi aldırılıp "Size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum" emrini verdiği sonra da  "Allah Allah sesleri ile hücuma geçirdiği ve bir tek  erinin dahi sağ kalmadığı, ünlü 57 .Alay...

İşte bu alay mensubu olup şehit olan  bilebildiğimiz isimlerini bulabildiğimiz  Burdur'luları rahmetle anıyoruz.Aşağıda tabloda görüldüğü üzere  şehitlerimizin çoğunluğu ,Ağlasun doğumludur.

Çanakkale Şehitliklerini gezenler  Ağlasunlu şehitlerimizin  her yerde makam mezarları ile karşılaşırlar.Söz gelimi Yahya Çavuş mezarlığı ,bunlarınbaşında gelir.

İkinci grubu ise Kozağaçlılar oluşturmaktadır.

57.Alayın komuta kademesinde de bir Burdurlu şehit subay vardır.

9.Bölük Komutanı Mehmet Nuri .

ŞEHİT 9.BÖLUK KOMUTANI YÜZBAŞI MEHMET NURİ'NİN ŞEHİTLİKTEKİ TEMSİLİ MEZARI

Burdur İstasyon Caddesi üzerinde bulunan ve Askeri Garnizonun üstünden sağ tarafa  giden   bir yan caddeye onun adı verilmişti, bir kadirşinaslık olarak . 25-30 sene önce kim olduğunu bilmediğimiz bu kahramanın adını tabeladan okuyup geçen mutlaka çok insan olmuştur.Ne yazık ki o tabelada yok artık bu gün.Dün tabelanın kime ait  olduğunu bilmeden okuyup geçenlerimiz vardı.Şimdilerde o tabelada yok.

57.Alay halen Denizli 'de bulunmaktdır.Her törene alay  ,sancağına  altın madalyası takılarak resmi geçitlere katılır.Allah hepsinden razı olsun.

NUR İÇİNDE YATSINLAR ...

BURDURLU ŞEHİT NİZAM'IN 57.ALAY ŞEHİTLİĞİNDE BULUNAN TEMSLİLİ MEZARI

 

 

TABUR VE BÖLÜK

ADI

RÜTBE

DOĞUM

YERİ

DOĞ.TR

ŞEHADETİ

YERİ

9 .BÖLÜK KOMUTANI

MEHMET NURİ

YÜZBAŞI

BURDUR

 

 

ÇANAKKALE

2.TABUR 8.BÖLÜK

YUSUF ÇAVUŞ OĞLU   ALİ

PİYADE

AĞLASUN

1297

4.7.1915

MERKEZTEPE

 

HACIOĞLU MEMİŞ

AĞLASUN

1300

3.1.1916

ARIBURNU

“         “

HACIOĞLU MUHSİN

AĞLASUN

1300

3.4.1915

ARIBURNU

“        “

MEHMETOĞLU SÜLEYMAN

AĞLASUN

1299

5.4.1915

MEYDANI HARPTE

3.TABUR

MEHMET OĞLU SÜLEYMAN

AĞLASUN

1299

5.6.1915

BOMBA TEPE

3.TABUR 1.BÖLÜK

HÜSEYİN OĞLU MEHMET

BUCAK

1305

10.8.1915

MEYDANI HARPTE

2.TABUR 7.BÖLÜK

HASAN OĞLU ALİ

KOZAĞACI

1305

1915

HASTAHANEDE

2.TABUR

HASAN OĞLU SÜLEYMAN

KOZAĞACI

1305

30.1.1916

ARIBURNU

3.TABUR

MEHMETOĞLU İBRAHİM

ÇELTİKÇİ

…….

18.4.1915

18.4.1915

DEDE OĞLU NİZAM

BURDUR

1301

1915

ARIBURNU

ANA SAYFA

HAYATİ KUZUCU

http://burdurtarihi.com